Hızma - Diş Taşı
Hızma - Diş Taşı
Kristal Diş Taşı

Kristal Diş Taşı

16,24 ₺ 14,00 ₺

56'lı Yapışkan Hızma

56'lı Yapışkan Hızma

8,12 ₺ 7,00 ₺

2 mm Top Gümüş Hızma 36 Adet

2 mm Top Gümüş Hızma 36 Adet

335,24 ₺ 289,00 ₺

2 mm Top Gümüş Hızma 36 Adet

2 mm Top Gümüş Hızma 36 Adet

335,24 ₺ 289,00 ₺

Top Halka Gümüş Hızma 20 Adet

Top Halka Gümüş Hızma 20 Adet

335,24 ₺ 289,00 ₺

Halka Gümüş Hızma 20 Adet

Halka Gümüş Hızma 20 Adet

335,24 ₺ 289,00 ₺

Halka Gümüş Hızma 20 Adet

Halka Gümüş Hızma 20 Adet

335,24 ₺ 289,00 ₺

Halka Gümüş Hızma 20 Adet

Halka Gümüş Hızma 20 Adet

335,24 ₺ 289,00 ₺

Top Halka Gümüş Hızma 20 Adet

Top Halka Gümüş Hızma 20 Adet

335,24 ₺ 289,00 ₺

Stoğu Biten Ürünler

Hızma Fiyatları?

Hızma, kadınların burunlarının kenarına taktığı çeşitli değerli madenlerden yapılmış süs eşyasıdır. Hızma fiyatları, hızmanın yapımında kullanılan malzemenin niteliği ve işçiliğine göre farklılık gösterir. Hızma modelleri küçük yapılarından dolayı ise çok yüksek fiyatlı ürünler değildir. Altın, gümüş, pırlanta gibi malzemeler başta olmak üzere pek çok çeşit ile geniş yelpazeye sahiptir. Aynı zamanda hızma, vücut süslemesi için tercih edilen piercing türü olarak da bilinir. 

Eski zamanlardan beri kullanılan hızmalar ince işçilik ve değerli madenin ışıltısı ile birleştiği zaman farklı formlarda beğeniye sunulmaktadır. Hızma modelleri içerisinde en çok tercih edileni altın hızmalardır. Yaygın olarak kullanılan modeli ise, ucu bükülen tasarımda olanlarıdır. Bu tasarımların kıvrımlı yapısı buruna tam oturmasını sağlayarak estetik bir görünüm sağlar. Aynı zamanda düşme riskini de ortadan kaldırmış olur. Hızma dünya genelinde de oldukça yaygın kullanılan bir takıdır. Kulak, kaş, burun, göbek gibi bölgeler için tasarlanmış çeşitleri de mevcuttur.

Hızma Nasıl Takılır?

Yüz şekli ve burun yapısına göre farklı formlarda tasarlanan hızmalar nasıl kullanılır ve ne şekilde takılır soruları da kadınların merak ettiği konuların başında gelir. Hızmanın bir kaç şekilde takılma yöntemi vardır. Bunlardan birincisi burnun delinmesi sonucu takılan modeller, diğeri ise delme işlemi olmayan buruna kıstırmalı şekilde olan geçirmeli hızma modelleridir. Bir de mıknatıslı hızma çeşitleri vardır pratik ve kullanışlı bir model olarak takıp çıkarılır. Kullanım kolaylığı sağlayan bir diğer hızma modeli ise vidalı hızma modelidir. Vidalı hızma, sivri tarafından hızma deliğinden geçirilerek yerine oturuncaya kadar saat yönünde çevrilerek takılır. Böylece şık ve estetik bir görüntü oluşturur. 

Burnu ilk kez deldirip hızma takacak olanlar öncelikle delme işleminin hijyenik ortamlarda ve uzmanlar tarafından yaptırması sağlık açısından son derece gerekli bir koşuldur. Gerekli tedbirleri alıp burnunu deldiren kişilerin hızma tercihi altın, titanyum ve platin malzemesinden yapılmış hızma çeşitleri olmalıdır. Bu hızmalar sağlıklı yapısı ile ilk kullanım için uygundur. Gümüş ya da diğer metallerin kullanımı durumunda delinen yerde çeşitli yan etkiler oluşabilir. Burun hızması takıldığı zaman ilk bir hafta yerinden çıkarılmamalı, hareket ettirilmemelidir. Dışarıdan gelebilecek zararlı mikroplara karşı koruyucu krem sürülerek muhafaza edilmelidir. 

Hızma Deliği Kapanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Şık görünmek için buruna hızma deliği açtıran kadınların, hızma deliği kapanmaması için yapması gereken ilk işlem hızma deliğini temiz tutup, çevresi deri ile kaplanıncaya kadar hızma takmaya devam etmesidir. Özellikle deliğin ilk açıldığı zamanlarda dikkatli olunması gerekir. En fazla kapanma bu sürede gerçekleşir.  Bu yüzden yeni takılan hızmalar en az bir hafta yerinden çıkarılmamalıdır. Çünkü vücutta bir yere delik açılıp herhangi bir metal ile kapanması engel olunursa o delikte dairesel epitelizasyon meydana gelir. Yani deliğin içindeki derinin dairesel olarak çevrilmesi durumu oluşmasıdır. 

 Küpe ve ya hızma takmak için vücutta en uygun yerler, kısa mesafeli derilerde kıkırdak kas ve damarın olmadığı kısımlardır. Burun kanadı bu yerlerden bir tanesidir ama bu bölgede kıkırdak olduğundan kıkırdaklı yerlere dikkat edilerek işlem yapılmalıdır. Özellikle kıkırdağın olmadığı yer burnun orta kısmıdır. Bu orta kısımda halka hızma sıklıkla tercih edilen bir modeldir. 

Hızma Yeri Nasıl Temizlenir?

Vücudun herhangi bir bölgesine takılan hızma piercing de denilen aksesuarların yerleri iyi temizlenmelidir.  Gerekli temizlik ve hijyen sağlanamadığı takdirde iyileşme gecikir ve hızma enfeksiyonu oluşur. Hızma enfeksiyonu, hızma takımı esnasında steril olmayan aletlerin kullanılması ya da hızmanın takıldığı bölgeye sürekli el temasında bulunulması gibi sebeplerle ortaya çıkar. 

Hızma deliğinde şiddetli ağrı, yara, kızarıklık veya irin oluşmuş ise iltihap kaptığının belirtisidir. Bu durumlarla karşılaşıldığında uzmana başvurmak gerekir. Bundan ötürü hızma deliğinin temiz tutulması için, antibakteriyel sıvı sabun, bebek şampuanı veya piercing temizleme sabunları ile temizlenmesi. Hızmanın takıldığı bölge günde iki defa sabun artığı kalmayacak şekilde yıkanmalıdır. Yıkanılan bölge kağıt havlu ile kurulanarak gerekli hijyen sağlanır. Ayrıca temizlik işlemleri farklı doğal yollar ile de sağlanabilir. Bu yöntemler:

  • Tuz solüsyonu hazırlanıp hızmanın takıldığı bölgenin temizliği sağlanır. Bu yöntem ¼ tatlı kaşığı iyotlu deniz tuzunu 1 su bardağı ılık su ile karıştırılarak hazırlanır. Eczanelerden de bu karışımı alabilirsiniz.

  • Hızma takılan bölgeye dokunmadan önce eller antibakteriyel sabun ile iyice yıkanmalıdır. Aksi takdirde ellerdeki bakteriler açık yaralara temas ederek enfeksiyon oluşmasına neden olur.

  • Tuzlu solüsyonun bir parça pamukla ıslatılarak hızmanın takıldığı bölgeye bastırılır 3 – 4 dakika bekletilerek dikkatli bir şekilde çekilir.

  • Hızma takılan bölgenin kuru kalması da temizliği ve hijyeni açısından önemlidir. Makyaj pamuğu,  kâğıt mendil ve ya kâğıt havlu ile bölge hafif hafif dokunarak kurulanır.

  • Lavanta yağı sürmek de hızma bölgesinin temizlenmesi ve kolay iyileşmesi için uygulanan bir yöntemdir.  Bölge temizlendikten sonra bölgeye lavanta yağı sürülür. 

Hızma Nasıl Çıkarılır?

Vücudun belirli bölgelerinde severek kullanılan hızma çeşitlerinin takılıp çıkarılması biraz zahmetlidir.  Bu işlemler hızmanın takıldığı bölgeye göre farklılık gösterir. Buruna takılan hızma, ucu top şeklinde olan model ise burundan yavaşça çekilerek çıkarılabilir. Halkalı hızma kullanılıyor ise,  hızma döndürülerek bağlantı yeri dışa gelecek şekilde ayarlanır ve nazikçe birleşme yerlerinden ayrılır. 

Burnun yanı sıra dudağa, dişe, göbeğe de hızma takılır. Gençlerin dilinde piercing denilen bu modellerin çıkarılma şekline bakacak olursak. Dudaktaki piercing bir elinizle iç taraftan diğer el ile dış taraftan tutularak saat yönünün tersine döndürülerek kolaylıkla çıkarılabilir. Göbek bölgesine takılan modeller, parmakla göbek içerisine takılmış piercing yukarı doğru itilir. Bağlantı noktası çıktığında bu nokta gevşetilerek kolayca çıkarılır.

Hızma Hangi Buruna Yakışır?

Hızma geçmişten günümüze gelen kimi bölgelerde yöresel bir takı kimi bölgelerde şık görüntü için kullanılan bir aksesuardır. Ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde kadınlar tarafından yöresel olarak takılan çok çeşitli modelleri vardır. Urfa hızma modelleri gösterişli işlemeleri ile ön plana çıkar. Burundan kulağa hızma şeklinde olan model ise özellikle yeni evlenen gelinlere takılan değerli bir takı olarak kullanılır. 

Hızma takılacak burnun karakteristik bir özelliği olmamakla birlikte hemen hemen her buruna takılabilir. Ancak özellikle bazı burun tiplerinde çok daha güzel durmaktadır. Düz ve kalkık burun tipinde olan kişilerde hızma güzel durmazken, geniş ve kemerli buruna sahip kişilerde son derece şık ve estetik bir görüntüye sebep olur. Ayrıca takılan hızmanın şekli de burun yapısı ile uyumlu olmalıdır. Büyük hızma modelleri, sallantılı hızma geniş burun tipleri için tercih edilen modellerdir. Küçük burun tiplerinde ise top hızma modelleri kullanılır.

Hızma Kaç Gün Sonra Değiştirilir?

Hızma takılan bölgenin kapanmaması için bir süre hızmanın değiştirilmemesi gerekir. Çünkü vücudun hassas olan bölgeleri dışarıdan delindiği zaman bir süre gerekli hijyen sağlanarak temiz tutulmalıdır. Aksi takdirde delik kapanabilir ya da delik bölgesi enfeksiyon kapabilir. Bu yüzden hızma taktırıldığı ilk zamanlar, en az 1 hafta 10 gün hızma delikten çıkarılmamalıdır. Hem vücudun alışması hem de deliğin kapanmaması için gerekli tek şart budur. Belirli bir süre geçtikten sonra hızma değiştirilebilir ama çok uzun süre delik boş bırakılmaz. Ayrıca sürekli değişim için tak çıkar yapmakta sağlık açısından uygun değildir.